مصاحبه اختصاصی صفحه هواداران کاله آسیایی با محمد موسوی

*لطفاً مختصری از بیوگرافی تون شرح بدید و اینکه والیبال رو از کجا شروع کردید؟
من در سن 9 سالگی بود که برای اولین بار به توپ والیبال دست زدم قبل از اون والیبال رو میدیدم چون پدرم والیبال بازی میکرد.درسن 9 سالگی اولین بار خواستم باهاشون بازی کنم و در اولین حضوری که تو زمین داشتم تونستم شمه هایی از والیبال رو نشون بدم و با والیبال ارتباط برقرار کنم. از اونجا بود که خانواده من بیشتر از خودم والیبالم را دنبال کردند که من می تونم این کار را انجام بدم و خدارو شکر موفق شدم .

*اینکه می گفتند شما اوایل چندان به والیبال علاقه نداشتید درسته ؟
نه از اول چون پدرم والیبالیست بود و بیشتر سر تمرین های ایشون حاضر می شدم علاقه پیدا کردم و داشتم،پدرم فرهنگی بود و زمانی تمرین داشتند که منم میرفتم سر تمرین و نگاه میکردم .

*مشوقتون و اولین مربیتون کی بود؟؟
پدرم.

*چی شد که اسم محمد موسوی افتاد به زبون ها و به چشم اومدید؟
من فکر می کنم نوجوانان جهان که رفته بودیم الجزایر ، در الجزایر در بازی نوجوانان بزرگترین جهش من بود چون در همون سال من هم در تیم ملی نوجوانان بازی کردم هم جوانان و هم به بزرگسالان دعوت شدم برای بازیهای غرب آسیا در سال 83 یا 84 در بازیهای نوجوانان جهان تونستم عنوان بهترین اسپکر را کسب کنم. با توجه به اینکه پست من سرعتی زن هست و سه راند هم بیرون هستم، عنوان بهترین اسپکر خیلی خوب و دهان پرکن بود. بعد هم با تیم پیکان توی لیگ تونستیم 5 بار قهرمانی پشت سر هم داشته باشیم که خیلی تاثیرگذار بود .

*اولین باشگاه شما کجا شروع بود؟
اولین باشگاه حرفه ای درسال 81- 82 در لوله سازی اهواز بودو بعدش پتروشیمی بندر امام . من 8سال اونجا بازی کردم بعد به پیکان اومدم.

*از روند تیم ملی بگید؟ و چقدر ما توی لیگ جهانی شانس داریم؟
روند رو به رشد تیم ملی از 10 سال پیش یا شاید هم دورتر شروع شده.من والیبال را از زمان آقای ترکاشوند و بهنام محمودی
به یاد دارم و قبل از اون زیاد خاطره ای ندارم .رشد ما از زمان آقای یزدانی خرم، استارتش با امدن آقای پارک زده شد.سپس آقای ایوان بوگانیکف اومد و چند سال رو با سنین پایه ما کار کرد و اینها ذره ذره انتقال پیدا کرد به سنین بعدی. والیبال ما مدیون یک نفر نیست و خیلی تلاش ها شده و ما الان شاهد ثمره اش هستیم و در آینده بهتر از این خواهد بود . ما در لیگ جهانی حریف دست و پا بسته ای برای حریفان نیستیم هرچند گروهمون خیلی سخته ولی من مطمئنم بازیها رو راحت به تیم های دیگه نخواهیم داد. خوب والیبال بازی میکنیم و اگر که یک شرایط تدارکاتی خیلی خوب در نظر بگیرند مطمئنا تیم خوب کار خواهد کرد .

*دوست داشتید خارج از کشور تو یه باشگاهی بازی کنید و اگر بله کدوم باشگاه؟
من سال قبل یه پیشنهاد خوب از ایتالیا داشتم ولی اون زمان قیمت یورو خیلی پایینتر از قیمت الان بود البته این یکی از دلایلی بود که من نرفتم. دو سال پیش من به این بلوغ فکری نرسیده بودم که خودم به تنهایی برم یه کشور دیگه دور از خانواده و هموطنان با یه زبان دیگه و یه فرهنگ دیگه زندگی کنم فکر میکردم برام سخت باشه و لطمه بخورم ولی الان نه، الان هم شرایط دلار و یورو فرق کرده و هم شرایط خودم و الان راحت تر می تونم کنار بیام و الان دوست دارم اگه پیشنهاد خوبی باشه خارج از کشور بازی کنم چون فکر میکنم یه مقدار لیگ ایران برام تکراری شده و بی انگیزه شدم و فکر می کنم حرارتی که چند سال پیش داشتم رو ندارم. حس میکنم بازیهایی که خیلی حساس میشه را فشار بیارم ولی حس میکنم در تمام طول لیگ برای تیم کاله موثر باشم و اگر بتونم یک سال یا بیشتر خارج از کشور بازی کنم فکر می کنم انگیزم برگرده .

*طرفدار تیم خاصی در والیبال خارج از کشور هستید که دوست داشته باشید انجا بازی کنید؟
تیمی که خیلی رویائیه و قهرمان باشگاه جهان هم شده تورنتینو ایتالیا است و تیم های لیگ روسیه و تیم لهستانی که معمولا تو باشگاه جهان دوم میشه ،تیم دینامومسکو روسیه و حتی لیگ ترکیه تیم های گالاتاسرای و فنر باغچه. اینها تیمهای قدیمی و خوب ترکیه هستند ولی شاید رفتن به این تیم ها سخت باشه .
*نظرتون درمورد ورود بازیکن های خارجی درلیگ ما چیست و نظر شما در مورد پتکویچ چیست ؟
پنکویچ یکی از بهترین پاسور های دنیاست و قهرمان لیگ جهانی شده قهرمان اروپا شده و خیلی با برنامه ریزی پاس میده .هر پاسی میده ازش بپرسی چرا؟ میگه به خاطر این به خاطر اون.والیبال روز دنیا شاید اینه که این آقا پاس میده شاید ما نتونستیم خودمون رو با اون وفق بدیم. پاسهایی که میده پاس سالم و به روزیه و ریسک بسیار پایینی داره .
در مورد بازیکن های خارجی خیلی شرایط سخت شده یک بازیکن معمولی بخواد بیاد هزینه بالایی داره و این باعث میشه کیفیت بازیکن های خارجی را پایین بیاد که دراین حالت اگه برای بازیکن های داخلی ما شرایط مهیا بشه که خودی نشون بدن و رشد کنند بهتره .

*نظرت را در مورد نیکولوف سرعتی زن متین ورامین بگو؟
البته اگر بازیکن های با کیفیت بیان ایران می تونند باعث این باشند که لیگ ما قشنگ تر و بهتر بشه نیکولوف هم چون هم پست منه خیلی چیزها ممکنه که من از ازش یاد بگیرم البته همه اینها مستلزم این هست که اسپانسرهای قوی داشته باشند تا بتوانند این بازیکنها را جذب کنند .

*در مورد داوری تا اینجا که از فصل گذشته و حواشی که در ارومیه و یزد و ... اتفاق افتاده .
در مورد داوری ما شاکی هستیم و تیم روبروی ما شاکی هست و همه تیم ها شاکی هستند این نیست که فقط ما مشکل داشته باشیم داوری اصلا کیفیت خوبی نداشته و سال به سال بدتر میشه و خطاهایی می کنند که حتی یک بچه نمی تونه اون اشتباه روانجام بده و همیشه داورهای ما اشتباهاتشون رو به گردن بازیکن های ملی پوش می اندازد که چرا اعتراض میکنند اشتباه داوری همیشه جزء ورزش بوده ولی تا یه حدی ...
سعید معروف اعتراض میکنه کارت زرد میگیره من از روی نیمکت اعتراض کردم کارت زرد گرفتم من نمیدونم این داستان از کجا آب میخوره و بجای اینکه داورهامون رو اصلاح کنیم و تیم داوری را تقویت کنیم به بازیکن خرده میگیریم. البته نمیگم اینها از روی غرض هست ولی خیلی اشتباهات فاحش بوده که باعث میشه بازی از دستشون خارج میشه و بازیکن ها هم توی اون شرایط بازی و استرس مجبور هستندکه به داور اعتراض کنند .

*نظرتون رو درمورد دو مربی 1- ولاسکو 2- بهروز عطایی بفرمایید ...
ولاسکو در دنیای والیبال خیلی شناخته شده هست ،یک مربی بزرگ ، فهمیده و به روز هست ، خودش را به روز نگه میداره و پیگیر کارها هست و از نظر روانی با بچه ها خوب کار میکنه و طرز برخورد رو با بچه ها میدونه .
آقای عطایی را من از زمانی که مربی ما در تیم ملی بود باهاشون کار کردم و واقعا دوستش دارم واز دلایلی که به کاله اومدم بهروز عطایی بود که موقع قرارداد بستن با کاله جلسه من یک ربع بیشتر طول نکشید.من این تیم را دوست داشتم مسئولینش را دوست داشتم .
عطایی از نظر فنی بزرگ هستند فهمیده است والیبال را میفهمه و همیشه سعی کردند به روز باشن و خودشون رو از والیبال عقب نکشیدند و بطور عامیانه تیم جمع کن هستش .

*حضور آقای برقی را در تیم چطور دیدید آیا مفید بودند؟
بله صد در صد کمک میکنند که درکنار آقای عطایی وزنه خیلی بزرگی هستند سر بازی و تمرینات خیلی موثر هستند .

*تیم کاله رو چطور دیدید؟(از لحاظ هواداران و تمشاگرهایی که میان سالن ...)
یه دیدگاه بد داشتم نسبت به تیم کاله و اون هم جریان پارسال بود که هواداران به تیم خودشون وقتی که به گیتی پسند باختند فحاشی کردند. من خیلی ناراحت شدم و دوست نداشتم بیام و این اتفاق برای من بیفته حتی تیم های بزرگ هم میببازند ولی خوشبختانه ما امسال یک باخت خونگی داشتیم و اون هم به تیم مشهد. و خدا رو شکر تماشاگرها صبر کردند تماشاچی ها خیلی به ما کمک می کنند مثل بازی با یزد که به تیم روبرو فشار آورد و خیلی کمک کرد.من خودم هرسال که می آمدم اینجا با تیم پیکان و یا با گیتی پسند به خاطرتشویق هاشون حسابی اذیت شدم ولی باید یه جایی هم صبور باشند چون برد و باخت وجود داره .

*بازیهای این فصل را تا حالا چطور دیدید ؟ راضی کننده بود؟
من 10 سال در لیگ بازی می کنم همچین لیگی ندیدم انقدر شرایط سخت باشه اگه توجه کنید تیم های دوم و سوم جدول شش تا هفت تا باخت دارند، لیگ خیلی سختی بود ما لیگ رو خیلی خوب شروع کردیم ولی متاسفانه با شکستی که تو یزد داشتیم یه مقدار تیم بهم ریخته شد و باخت هایی که پشت سرهم داشتیم نظم تیم ما رو بهم ریخت که دیگه نتونستیم نظم سابق را بدست بیاریم حتی بازی که با تبریز داشتیم و بردیم آقای عطایی خیلی ناراحت بودندو گفتند که ما بد بازی کردیم،که البته تونستیم یه ذره کنترلش کنیم ولی تو مشهد دوباره خودش را نشان داد ولی در کل توی نیم فصل عملکرد خوبی نداشتیم .

*با اخلاق ترین والیبالیست ایران از نظر شما؟
با اخلاق ترین : شهرام محمودی - محمد محمد کاظم

باتکنیک ترین : سعید معروف

*مهم ترین رقیب برای شما در والیبال؟
حوب تو این چند ساله من و علیرضا نادی رفاقتی باهم کرکری داریم البته چند ساله هر دو فیکس تیم ملی هستیم ولی توی تمرین ها با هم کری دوستانه داریم .

*چرا جدیداً توی بازی خیلی زود عصبانی میشین، اگه شما هم نظر منو دارید و قبول می کنید چرا؟ میشه دلیلشو بگید .

شرایط تیم باعث این شده شاید استرس قهرمانی باعث می شه که بازیکن عصبی شه من خودم هم میدونم بیش از حد عصبی شدم شش بازی اول رو ببینید من اصلا عصبی نبودم خیلی راحت بازی میکردم ولی از وقتی که باخت ها رو داشتیم از زمان باختی که به بندرعباس دادیم ، کلاً تیم عصبی شد.به قول آقای عطایی هیچکس انتظار خطا از بازیکن کناریش رو نداره.بهم ریختن نظم تیمی از دلایلی بوده که عصبی شدم.

*تو زندگی والیبالی الگوی خاصی دارید ؟
نه...!!!

*ملاک تون برای انتخاب یک تیم چیه؟
به نظر من گزینه اول مدیریت باشگاه وکادر فنی تیم که خیلی مهمه.
2- بازیکن های که توی تیم هستند
3- مبلغی که پیشنهاد میشه.ما حرفه ایی کار میکنیم.

*بهترین و بدترین بازی :
بهترین بازی: بازی ایتالیاو بین قاره ها لهستان بازی با تیم کره در فیلیپین
بدترین بازی: اولین بازی با تیم جوانان بازی اولم با کره که کره اون بازی رو قهرمان شد خیلی استرس داشتم .
*بهترین امتیازی که گرفتین ؟
من سعی میکنم پوئن های حساس و آخر رو بگیرم و دوست دارم پوئن آخر و سرویس آخر رو بزنم.

*بزرگترین اشتباه والیبال :
رفتن به گیتی پسند اصفهان

*کدام یک از تیم های داخلی که توش بازی کردید(البته قبل اومدن به کاله) رو دوست داشتید؟
پیکان

*کدوم دهــه دوست داشتید والیبالیست میشدید 60-70-80؟؟ چــرا؟

90 ... چون اوج شکوفایی والیباله و سال به سال داره پیبشرفت میکنه بهترین دهه والیبال ما هست.

*با چند تا جمله محمد موسوی رو تعریف کنید
از باخت متنفرم یه کم مغرور(یه کم) عصبی، مهربون، کینه ای نیستم و مسائل رو زود فراموش میکنم .

*صمیمی ترین دوست شما تو والیبال و خارج از والیبال :
صابر نریمان نژاد و شهرام محمودی
(قبلا فقط شهرام محمودی بود!!)

*فوتبال رو دوست دارید؟
نه و طرفدار تیم خاصی نیستم چون فوتبال ما در ایران کیفیت خوبی نداره ولی توی تیم های خارجی لیگ اسپانیا و انگلستان را نگاه میکنم .

*موسوی با ریش یا بدون ریش؟؟ دلیل خاصی داره؟
با ریش. دلیل خاصی هم نداره
(آخـــه ایــن چه ســوالیــه!!؟؟)

*چه نمره ای به خودتون در والیبال میدید؟
5/16 در حد جهانی گفتم
(یعنی چــی الان!!)

*و در زندگی شخصی؟
12

*شما به عنوان یک سید، عید غدیر به دوستاتون عیدی میدید؟
ازم به زور میگیرند.
بله یه مبلغ کوچیکی رو حالا به عنوان عیدی ...

*جریان این عراقی در نام خانوادگیتون چیه؟من جایی خوندم که در واقع اراکی بوده..درسته؟
قدیم ها البته به من هم بزرگترها گفتن، این را به من گفتن که به اراک ، عراق عجم می گفتن و پدرم اصالتا اراکی هستند و به خاطر همین پسوند عراقی از زمان عراق عجم در فامیل ما مونده.
(خیلی پیچیده س! ول کنیــن!!)

*اوقات فراغت را چه جوری می گذرونید؟
با تلوزیون و گه گاه فیس بوک
(إإإإإإه ه ه کی بــود به فیس بوک کلید کرده بود که اگه میشد ازش شکایت میکردم!! بعد اوقات فراغت اونجا میگذرونین!)

*تا حالا شده از اینکه همه بشناسنتون اذیت شی ؟
نه همه منو نمیشناسن آخه!!
شاید تو امل بشناسن ولی جاهای دیگه در حدی که اذیت نشم میشناسند.

*چجور آدمی رو نمی تونید تحمل کنید؟
خودخواه

*چه حرکتی شما رو موقع عصبانیت آروم می کنه :
من دوست دارم یه چیز رو بشکونم تا آروم میشم... سر یکی داد بزنم، یک چیزی و پرت کنم، شوت کنم بزنم به دیوار.... تو بازیها هم معمولا سر صابر داد میزنم!!
(حالا چــه کاریــه سرشون داد بزنیــن!)

*بازی که حساس باشه، سالن پر باشه ،تماشگرها تشویق کنن،شده تماشاگر حواس شما را پرت کنه؟
بله تماشاگر خودی باشه آره انرژی میگیرم. تیم هایی که بودم تماشاچی نداشت تماشاچی خودی رو دوست دارم ولی تیم مهمان هستیم و اونا تیم حریف را تشویق میکنند پنچ-شش امتیاز اول را میشنوم بعد همه چی برام مبهم میشه انگار چیزی نمیشنوم .

*یک روزی خودت بخواهی محمد موسوی رو تشویق کنی دوست داری چی بگی؟
با همین شعارهایی که هواداران آمل بهم میگن.

*دوست داشتید به غیر از والیبال، به چه کاری می پرداختید؟ و دوست داشتید چی کاره بشین؟
من همیشه در نظرم هست که بهترین گزینه ای که می تونستم انتخاب کنم والیبال بود.چون به چیز دیگه ایی علاقه نداشتم.
ولی خصلتی تو وجودم هست که همیشه دوست دارم جایی که هستم وکاری که می کنم مورد پسند دیگران باشد. تو یک محفلی نشستم ازم تعریف بشه و بگن خوبه و بهترین باشه چه درس و چه ورزش و چه کار. و چون این کاراکتر رو داشتم هر جا باشم موفق هستم.

*تو کدوم موقعیت سرشار از انرژی میشه و لذت میبری؟(هوای برفی، هوای بارونی، هوای ابری)
هوای برفی

*نظرت در مورد این فیلم ها :
به رنگ ارغوان:فوق العاده اس
یک حبه قند: ندیدم
سعادت آباد: ندیدم
میم مثل مادر: عالی....... به سلامتی همه مادرها


*نظرتون رو در مورد این افراد بگید :
ولاسکو:باهوش
نادی :کاپیتان
(آخــه الان اینی که گفتیــن نظــر بــود؟؟یه واقعیته دیگـه بله آقای نادی کاپیتان هستن!! مثلا میگفتین خوش تیپ!!)
شماره 4: بهترین
لیگ جهانی : سکو پرتاب
ماشین: عشق
چرا 4 میپوشید؟
عدد زوج رو بیشتر دوست دارم ولی اولین بار که در قالب یک تیم بازی کردم در سال 77 بود که تو تیم مینی والیبال خوزستان در رامسر بازی داشتیم شماره 4 بهم افتاد و از اونجا چهار رو دوست دارم.

*تاحالا با معروف به مشکل خوردی سر این شماره4؟؟
نه سعید بزرگتر از منه حتی وقتی سعید نبود تیم ملی من به خودم اجازه ندادم شماره 4 رو بپوشم.
(آقا من این گفته رو با اجازه رد میکنم!! تو لیگ جهانی پارسال که آقای امیرحسینی و بازارگرد بودن، شما شماره 4 پوشیــده بودیــن!اصلا مهم نیست شاید یادشون رفته بوده!!)

*بچه شما بخواد والبیالیست بشه میگذارید؟

صد در صد ...بی خود میکنه والیبالیست نشه.!!
(کلا اعصاب ندارن!!خب والیبالیست میشــه...شما بیخیال حالا!)
*
فصل بعد؟در کاله میمونید؟

اگه من را بخوان و شرایط مهیا باشه بله ...

*حرف آخر؟
مواظب صفحه جعلی محمد موسوی در فیسبوک باشید.حواسشان باشه که با کی صحبت میکنند.چون خیلی ها من را میبینند میگن که ما با شما صحبت کردیم؟خلاصه مواظب باشند تا مشکلی به وجود نیاد .


برچسب ها: کاله، کاله آسیایی، محمد، محمد موسوی، تیم کاله آمل، بهروز عطایی، کاله شهر آمل،

تاریخ : چهارشنبه 25 بهمن 1391 | 11:58 ب.ظ | نویسنده : علی زارعی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic